Skip to content Skip to footer
Monday-Friday9:00 - 17:00
8 Sveta Sofia Str., floor 1, office 101

Приемане на наследство по опис. Предимства, условия, срокове.

Със смъртта на едно лице (наследодател) се открива неговото наследство. С това, логично, възниква въпросът какво следва да предприемат неговите наследници. За тях са налице най-общо две възможности:

  • Да се откажат от наследството или
  • Да приемат наследството.

Приемането на наследството бива два вида – приемане направо и приемане по опис.

При приемането направо наследникът придобива пълния имуществен комплекс на наследодателя си – всички негови активи (права) и всички пасиви (задължения). Това означава, че наследникът ще отговаря неограничено към кредиторите на наследодателя си, за всички негови задължения.

Законът за наследството предвижда възможност за наследника да приеме наследството по опис. По този начин наследникът си осигурява ограничаване на отговорността си за задължения, които наследодателят му е имал. Така наследникът ще отговаря не за всички задължения на наследодателя си, а само до размера на полученото (приетото).

Пример: Лицето Х е притежавало МПС на стойност 5 хиляди лева и влог в банка на стойност 3 хиляди лева. Това са единствените му активи. Същевременно обаче същият има задължения към множество кредитори на обща стойност 50 хиляди лева.

Ако наследникът приеме наследството направо, той ще получи активите и ще отговаря за всички задължения на наследодателя си.

Наследникът обаче може да приеме наследството по опис. По този начин той ще получи имущество на стойност 8 хиляди лева и така ще си гарантира, че ще отговаря към кредиторите на наследодателя си само до този размер, а не за всички задължения за 50 хиляди лева.

ВАЖНО:

  1. Приемането на наследството по опис се извършва в 3-месечен срок, считано от момента на узнаване за откриване на наследството (т.е. за смъртта на наследодателя). Срокът може да бъде продължен еднократно от районния съд с още до 3 месеца.
  2. За да може наследникът да приеме наследството по опис, той не трябва да е приел същото направо.

Следва да се обърне внимание кои са хипотезите на приемане на наследството направо:

  • Първи вариант – с изрично заявление, направено до районния съд.
  • Втори вариант – мълчаливо. Това всъщност е по-често срещаната хипотеза в практиката. Примери за такива действия са – теглене на пари от банкови сметки на наследодателя, продажба, замяна, дарение на вещи, собственост на наследодателя, получаване на пари от името на наследодателя, укриване на част от наследството, погасяване на задължения на наследодателя, делба и др. (Настоящото изброяване не е изчерпателно. Всеки случай подлежи на анализ и конкретна преценка, поради което препоръчваме консултация със специалист в сферата.)

В случай че наследникът е приел наследството направо (макар и мълчаливо), то същият ще отговаря неограничено пред кредиторите на наследодателя.

Кой може да приеме наследството по опис. Кои лица задължително приемат наследството по опис.

Всяко едно лице, призовано към наследяване, може да приеме наследството по опис. Условието е това да е извършено в срока, посочен по-горе и наследникът да не е вече приел наследството (нито изрично, нито мълчаливо).

Законът, с оглед опазване интересите на определена категория субекти, предвижда, че те приемат наследството винаги и само по опис, а именно:

Недееспособните (лица под 18 г. възраст, както и поставените под запрещение), държавата и обществените организации приемат наследството само по опис.

За субектите, които задължително приемат наследството по опис, 3-месечният срок не тече. Това се отнася най-вече за недееспособните – срокът при тях не тече до момента на придобиване на пълна дееспособност (най-общо казано – до навършване на пълнолетие).

Ход на производството

Производството започва с подаване на заявление пред районния съд по последния постоянен адрес на починалия. В него се описват подробно всички известни на наследника активи, които наследодателят му е притежавал. Въз основа на заявлението се образува дело.

Съдът може да възложи на съдебен изпълнител или на общината, или кметството, които чрез свои органи да извършат опис и оценка на посоченото в заявлението имущество. Съдебният изпълнител (респ. органът на общината/кметството) съставя протокол за опис, а вещо лице оценява стойността. Описът и оценката на имуществото се изпращат на съда.

Съдът, съобразявайки оценката на имуществото, постановява Решение/Определение, с което допуска приемане на наследството по опис, в което се отбелязва в какъв размер е приетото наследство, респ. до каква сума ще отговаря наследникът.

Съдебният акт се вписва в  особена книга в съда за приемане и отказ от наследство.

След като актът на съда бъде вписан в книгата, се издава удостоверение, с което наследникът се легитимира като приел наследството по опис.

Неблагоприятни последици от приемане на наследството по опис:

  • Забрана за разпореждане с недвижими имоти в продължение на 5 години, а за движими вещи – 3 години, считано от приемането, освен с разрешение от районния съд, което следва да бъде поискано в отделно съдебно производство.
  • Задължение за грижа за наследеното имущество каквато би полагал за своето (например да поддържа наследените недвижими имоти и движими вещи в добро състояние).
  • Задължение да дава сметка на кредиторите за това какъв размер и в какво състояние е приетото имуществото.

Настоящата статия има информативен характер и не може да бъде използвана като универсално становище по конкретен казус.

В случай, че имате конкретни въпроси и нужда от правно съдействие, може да отправите Вашето запитване, както и да заявите час за консултация на следния имейл адрес: office@bozhilov.eu.

 

Leave a comment

Bozhilov.eu© 2025. Всички права запазени.